Yükleniyor...

Uyan Sunam Sözleri ve Hikayesi

Uyan Sunam türküsünün sözleri ve eser bilgilerini okuyabilirsiniz.
Uyan Sunam 586
Şafak söktü gine sunam uyanmaz
Hasret çeken gönül derde dayanmaz
Çağırırım sunam sesim duyulmaz
Uyan sunam uyan derin uykudan

Çektiğim gönül elinden
Usandım gurbet elinden
Hiç kimse bilmez halinden
Uyan sunam uyan derin uykudan

Bunca diyar gezdim gözlerin için
Niye küstün bana el sözü için
Dilerim Allah'tan sızlasın için
Uyan sunam uyan derin uykudan

Çektiğim gönül elinden
Usandım gurbet elinden
Hiç kimse bilmez halinden
Uyan sunam uyan derin uykudan
Sanatçı: Anonim
Uyan Sunam Türküsünün Hikayesi

Suna ve Fahri evlidir ve Malatya'da yaşar. Fahri Suna'yı çok sever ve her fırsatta Suna için güzel cümleler kurar. Eşini çok seven Fahri ona çok iyi davranır, ona karşı sadık ve merhametlidir. Gözü karısından başka hiç bir kadını görmez. Yöredeki kadınlar haftada bir gittikleri hamamda eğlenirler. Hamama gittikkleri bir gün yakın arkadaşlarından birisi Suna'nın sırtındaki beni görür. Günlük kıyafetlerinde normalde göremeyeceği bu beni hamamda görünür. Hamamdan ayrılarak evine giden arkadaşı bu beni kocası Mustafa'ya anlatır. Bir süre sonra devamlı uğradıkları kahvehaneye giden Fahri ve Mustafa arasında bir tartışma yaşanır. Fahri Mustafa'ya sert çıkışır ve bunun üzerine Mustafa, önce karısına sahip çıkması gerektiğini ve sırtındaki beni bile bildiğini söyler. 

Fahri bu söz üzerine şaşkına döner ve karısının kendisine ihanet ettiğini düşünür. Mustafa'nın bunu nerden bildiğine akıl sır erdiremez. Eve gider ve Suna ile konuşur. Suna durum karşısında ağlar ve kocasına ihanet etmediğini defalarca söyler ve Fahri'yi ikna eder. Konu kapanır fakat Fahri kendi içinde konuyu kapatamaz. O günden sonra istemeden de olsa bu durumu düşünür ve karısına zaman zaman kötü davranmaya başlar. Bir akşam yemeğinde tartışırlar ve konu açılır. Fahri evden çıkar gider ve sabaha karşı eve döner. Eve döndüğünde gördüklerine inanamaz. Suna kendisini asarak öldürür. Suna bir mektup bırakır ve kendisinin hiçbir zaman ona ihanet etmediğini yazar. Ne yapsada kendisini temize çıkaramadığını ve artık başka çaresinin kalmadığını yazar. 

Fahri çok üzgündür ve Suna'nın cansız bedenini ipten indirir. Sabah yeni olmuştur ve güneş yeni doğar. Bu acının üzerine Fahri yüreğinden dökülen sözcükleri kaleme alıp türküyü yazmıştır.

Yorumlar

  • A B
    Arda B. 19-06-2023

    Şafak söktü gine sunam uyanmazHasret çeken gönül derde dayanmaz ...

  • O B
    Osman B. 14-07-2022

    Bunca diyar gezdim el sözü için, niye küstün bana el sözü için.. dedikodu ve iftiraların hazin sonu

Yorum Gönder
Son Albümler